От родилния дом до първия рожден ден
Лекарка преслушва бебе по време на профилактичен преглед. Снимка: Getty
Всяко новородено се следи от личния педиатър. Профилактичните прегледи започват веднага след раждането още в родилния дом и продължават по график.
Педиатърът, без участието на специалисти, е напълно способен да открие повечето вродени дефекти. Някои от тях се търсят още в АГ-отделенията, където бебето се ражда.
Всички новородени минават през неонатален скрининг Благодарение на него се откриват 3 редки заболявания. фенилкетонурия, надбъбречнкорова хиперплазия и вроден хипотиреоидизъм.
За трите болести се използва един и същ биологичен материал – кръв от петичката на бебето.
По данни на пациентски организации в Германия бебетата се тестват за около 20 болести, в САЩ за 35, а в Италия – за 49.
Има предложение и у нас списъкът на болестите, които се изследват, да се разшири.
Предложението е новородените да се тестват още за тежки имунни дефицити, които засягат 1 на 50 000 до 100 000 бебета.
Профилактиката включва и муковисцидоза, от която боледуват 1 на 3000 новородени, и спинална мускулна атрофия, засягаща 1 на 6000 до 11 000 деца. Лечението на тези заболявания има за цел да се ограничат усложненията и инвалидизацията в по-късна възраст.
Усмихнато бебе. Снимка: Getty
Още в родилния дом всички деца преминават и аудиологичен скрининг – изследване на слуха. Това е необходимо за ранно откриване на вродена глухота.
На два месеца педиатърът предлага да се направи общ тест за кръв и урина.
Детето се изследва за сърповидно-клетъчна анемия.
Намаляването на нивото на хемоглобина само по себе си на тази възраст не е показателно, тъй като за два до три месеца долната граница на нормалния хемоглобин е 90 mg / l, което в по-напреднала възраст се счита за анемия втора степен.
Това физиологично намаление не трябва да се разглежда като патология.
На три месеца детето трябва да бъде прегледано от педиатър и ортопед-травматолог. Основната задача е да се изключат патологиите на тазобедрените стави, фината краниостеноза и други леки патологии на опорно-двигателния апарат.
По правило, тежката патология на развитието се открива дори по-рано и до три месеца детето вече може да бъде оперирано.
Щастливо бебе. Снимка: Getty
На 12 месеца е добре отново детето да се консултира с няколко специалиста : педиатър, невролог, детски хирург, отоларинголог, ортопед и офталмолог.
На тази възраст неврологът може да установи или да се усъмни в церебрална парализа, която се проявява по-ясно на възраст от една година.
У нас не се прави стандартен скрининг за ASD (разстройство от аутистичния спектър), въпреки че международният м-чат може да се използва от всеки педиатър. Има възможност за установяване на аутизма и при деца от 18 до 30 месеца.
В по-голямата част от случаите вродените или тежки патологии се откриват още през първия месец или по-рядко през първата година от живота (обикновено въз основа на оплаквания от родители).
Редовните прегледи и ваксинации продължават и след това.
Мона Василева
За жените е важно да започнат да водят правилен начин на живот още от юношеството, когато организмът се оформя.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари